1941 THORDØNN
Foto via Narve Sørensen
00219410420001
Foto via "Thorglimt"

00219410420002
 

Type:

Hvalbåt/catcher

IMO no:

 

Flagg (flag):

NOR

Havn(port):

Sandefjord

Byggeår (year built):

1941/7

Bnr (Sno).:

113

Bygger (yard):

Kaldnes mek.Verksted, Tønsberg

Eier (owner):

Thor Dahls Hvalfangerselskap A/S (A/S Thor Dahl), Sandefjord.

Klasse (Class).:

DnV +1A1 Hvalfanger

 

 

Tonnasje (Tonnage):

547 brt, 191 nrt

Dimensjoner (size):

Loa: 176' - Lpp: 164,1' – B: 29,2' – D: 15,9'(ft)

Fangst utstyr (equipm.):

 

 

 

Navigasjonsutstyr:

 

Kommunikasjon (comm.):

 

Kallesignal (Call sign.):

LMLT

 

 

Fremdrift (propulsion):

Bygd med 1 stk dampmaskin, triple exp., 3 sylindret, syl.dim.: 19"-32,5"-56", slagl./stroke: 27", 393 NHK, Bygd ved Kaldnes mek.Verksted, Tønsberg
1954 Ombygd med dieselmotor, type SULZER 8TPD48/1954, 2.400 BHK som fremdrift. .

Fart/forbr.(speed/cons.):

 

Hjelpemaskineri (aux):

 

Tot.el.kraft (el.power):

 

Kjele(r) (boiler):

Opprinnelig bygd med 2 stk vannrørskjeler, oljefyrt, heteflate 6.8002 ft.arb.trykk: 225 PSI. Kjeler bygd ved Kaldnes mek.Verksted, Tønsberg. Antaglig byttet ut i 1954 ved overgang til dieseldrift.

Eksoskjel/economiser.:

 

 

 

Bemanning/manning:

pers,

 

 

Historikk:

1941 Bygget som THORDØNN, overtatt som SEELØWE for Den Tyske Kriegsmarine. Gikk av stabelen 29/4-1941. Levert 1/7-1941. Overtatt av Thor Dahls Hvalfangerselskap A/S (A/S Thor Dahl), Sandefjord og omdøpt til THORDØNN. Innlemmet i Thorshammer-eksp.
1954 Ombygget til motorhvalbåt
1969 Solgt til Christiania Spigerverk 25/6-1969 for opphugging

 

 

History in English:

1941 Built as THORDØNN, taken over as SEELØWE by the Tyske Kriegsmarine. Launched 29/4-1941. Delivered 1/7-1941.
Taken over by Thor Dahls Hvalfangerselskap A/S (A/S Thor Dahl), Sandefjord after the war and renamed THORDØNN. Included in the Thorshammer-exp.
1954 Converted to diesel propulsion and probably new boiler.
1969 Sold to Christiania Spigerverk 25/6-1969 for breaking

Kilde: DnV reg-1953
Sist oppdatert: 21/11-2006 (RI/OL)